
Hur många gånger har man sagt så? Och hur många gånger har man inte tänkt att nu, kanske, det händer… men tvingats inse att ingen fot kommer att sättas ner. Jag befarar att det blir likadant nu, när hijabförespråkande muslimska föräldrar vill tvinga bort en rektor som har synpunkter på att småflickor bär religiös klädsel.
Det här borde vara en icke-fråga i Sverige. Sverige är ett sekulärt land som vilar på kristen grund – här klär vi inte småflickor i sedesam klädedräkt för att hålla männens blickar borta. Ändå sitter vi här med skägget i brevlådan, med muslimska föräldrar som ”oroar sig” över att de inte längre ska kunna utöva könsdiskriminerande tvång på sina barn. Och rektor Linnéa utpekas förstås som ”rasist” och ”homofob”.
Linnea Lindquist är biträdande rektor på Husbygårdsskolan och är även liberalt sinnad debattör. Hon är, om sanningen ska fram, så politiskt korrekt som någon kan vara. Ändå skapar hon alltså ”oro” eftersom hon har uttryckt vissa tvivel om huruvida det verkligen är lämpligt att små barn bär hijab.
Om detta rapporterar Nyhetsbyrån Järva, som också berättar att föräldrarna nu ordnat ett ”krismöte”. På bilden ovan ses idel kvinnor som, genom sitt val av klädedräkt, visar med all önskvärd tydlighet att de vill stå utanför det svenska samhället – och att de också vill att deras barn ska göra det.
Det här är ett ypperligt tillfälle för skolans ledning att göra klart en gång för alla för de här föräldrarna att det svenska samhället inte ser det som naturligt att svepa in små flickor i mängder med tyg.
Det är också ett utmärkt tillfälle för de folkvalda att en gång för alla förbjuda den här typen av religiös klädsel i skolan. Detta är trots allt fortfarande Sverige – här har flickor samma rättigheter som pojkar och de som inte accepterar det borde kanske söka sig till något annat land.
Dessvärre tror jag inte att något av detta kommer att ske. Troligare är att Husbygårdsskolans ledning faller till föga för kraven från de religiösa fanatikerna och sparkar rektor Linnea med omedelbar verkan – och att politikerna fortsätter smöra för den muslimska befolkningen och blundar för den här könsdiskriminerande behandlingen av barn.
Foto: Skärmdump Nyhetsbyrån Järva


