LÄGESRAPPORT Den här bloggen har funnits sedan början av år 2015. Sedan starten har det bara gått bättre och bättre. Fler läsare, fler skribenter, fler kommentarer. Den 12 mars förra året skrev chefredaktören Patrik Engellau en lägesrapport:
Det har gått över förväntan. Vi har nått en stor och engagerad läsekrets som längtar efter ett i bästa fall begåvat och respektfullt tilltal utan inslag av PK-ism. Antalet sidvisningar – vilket betyder antalet gånger som alla artiklar blivit lästa – nådde förra året sju miljoner.
Ett år har gått, och Det Goda Samhället har gått starkt framåt. Antalet visningar ökade med mer än en miljon, från 6,9 miljoner visningar 2018 till 8,3 miljoner visningar 2019.
Jag tror att en av flera anledningar till det går bra för Det Goda Samhället är vår ständiga uppdatering. Läsarna kan lita på att vi levererar nya texter varje dag året runt. Det gäller även jul, midsommar och nyår. Så har det rullat på i fem år utan avbrott. Det är inte alla sajter som klarar av det.
I slutet av januari fick Det Goda Samhället ett nytt utseende. Med tre kolumner i stället för en kan vi visa upp vår mångfald av ämnen och skribenter redan på första skärmen. Vi gör löpande justeringar för att göra bloggen mer användarvänlig.
Sedan utseendet förändrades har antalet visningar ökat med omkring två tusen per dygn. I januari 2020 hade vi i genomsnitt 22 329 visningar per dygn, i februari 25 043 visningar. Totalt i februari förra året hade vi 581 534 visningar, i februari i år hade vi 726 251 visningar. En stor ökning.
Tio i topp-listan för februari 2020
MOHAMED OMAR: ”Svennarna” är som faderlösa barn
GUNNAR SANDELIN: Unga kvinnor förstår inte att de håller på att sänka Sverige
MOHAMED OMAR: En häst kan knulla en åsna, men en åsna kan inte knulla en häst
GUNNAR SANDELIN: Keep your hands off her!
MOHAMED OMAR: Det är inte snällt att fråga om sjalen, säger fröken
MOHAMED OMAR: ”Makt för mig är att svenskarna ska se på mig och lägga sig ner på marken och pussa mina fötter”
PATRIK ENGELLAU: En mycket rå och oförskämd analys
GUNNAR SANDELIN: Facktidningen Akademikerns obehagliga reportage
BITTE ASSARMO: Samtal med Markus Allard – Sverige behöver en ny folkrörelse
PAULA TERNSTRÖM: Min motståndsidentitet börjar vakna
PODCASTEN Många lyssnar även på podden Tankar från framtiden. Det populäraste avsnittet i februari i år var min intervju med Markus Allard, ledare för Örebropartiet. Men även avsnittet med författaren Johannes Nilsson om filmen 1917 och avsnittet med DGS-skribenten Bitte Assarmo om filmen Once Upon A Time in Hollywood hade många lyssnare. Podden har alltid, även när ämnet är film och teveserier, ett politiskt perspektiv som är relevant för vår samtid.


