BITTE ASSARMO: Gör som ”kryssraketerna” – ingen tackar dig för att du är hederlig

Glöm designerväskor, surdegsbak och klimatposerande. Det absolut senaste inom svensk statuskonsumtion, det som verkligen signalerar att man är en modern framtidsman i takt med tiden, är något så genuint folkligt som en gedigen samling betalningsförelägganden. Att ha Kronofogden i hälarna är det coolaste som du finns, i alla fall om du råkar vara en av politikerväldets så kallade kryssraketer.

Låt oss titta närmare på hur man gör succé i det offentliga Sverige anno 2026. Man kan till exempel heta Abadir Hassan, sitta som tung ersättare till riksdagen och ha kammat hem hela 794 personkryss i kommunvalet. Men ett imponerande röstetal är naturligtvis ingenting mot en riktigt saftig skuldbörda. Varför nöja sig med att bara stifta lagar när man kan demonstrera en fullständig och beundransvärd likgiltighet inför dem?

I augusti 2022 tittade Kronofogden djupt i Hassans tomma fickor och fann att mannen, trots at han i högsta grad är i arbetsför ålder, led av en total och kronisk brist på betalningsförmåga. Skulder på hisnande 827 534 kronor trollades därför bort genom en välvillig skuldsanering. En privatperson som lånat ut 233 000 kronor fick se sina pengar gå upp i rök, Trafikförsäkringsföreningen fick tji, och skattebetalarna fick glömma 90 000 kronor i CSN-återkrav. Fordringsägarna fick, som sig bör i det daltande folkhemmet, nöja sig med varma tankar och en klapp på axeln.

Men tro inte att en sann visionär sätter sig ner och vilar på lagrarna bara för att gamla synder strukits ut. Nej, en riktig kryssraket fortsätter naturligtvis att flyga! Sedan hösten 2023 har det nämligen haglat in nya, fräscha ärenden hos Kronofogden. Det handlar om flera dussin nya glada tillrop i registren och det får man ha förståelse för. För vem har tid att hålla reda på borgerliga påhitt som fordonsskatt, trängselskatt och felparkeringsavgifter när man är upptagen med att representera folket?

Att vår käre kryssraket varken betalat, eller tagit sig tid att bestrida kraven, visar bara på en härligt uppfriskande form av vardagsanarki – och som grädden på moset har han dessutom avtjänat straff för lite innovativ och spännande narkotikasmuggling. Det kan knappt bli häftigare!

Det mest rörande i hela denna solskenshistoria är ändå Kronofogdens ursprungliga motivering till att ge Hassan denna ekonomiska nystart. Det ansågs nämligen ”skäligt” eftersom han uppgivit och hävdat att han minsann arbetat mer än heltid och förhandlat så duktigt med sina fordringsägare. Att han därefter omedelbart fortsatte samla obetalda räkningar på hög visar bara på en imponerande karaktärsstyrka.

Det är uppenbarligen dags för oss vanliga, tråkiga medborgare att tänka om. Sluta betala räkningarna – lägg dem på hög istället. Det är ändå ingen som tackar dig för att du är hederlig och gör rätt för dig!

Bild: Instagram (Vänsterpartiet Jönköping)

Bitte Assarmo