
Magdalena Anderssons märkliga påhopp på Henrik Jönsson i DN har mött stark och berättigad kritik.
Vad Andersson som vanligt menar är att all kritik mot socialdemokraterna är hatpropaganda och ett hot mot demokratin. Hennes uttalande påvisar även vilket stort avstånd det är mellan vissa politiker och verkligheten därute i den verkliga världen där vi andra lever och verkar.
I DN-artikeln nämns Annika Strandhäll som fått sin röst kapad genom AI i en falsk intervju. Varken Andersson själv eller DN:s reporter tycks inse det komiska i att nämna Strandhäll i detta sammanhang. Strandhäll är ju ett X-troll av stora mått som sprider ut sina förvirrade och felaktiga budskap på plattformen i parti och minut. Något som Andersson naturligtvis ser som korrekt och politisk opinionsbildning. Vidare:
”Magdalena Andersson pekar också på att medarbetare vid statsministerns kansli ägnar arbetstid åt att twittra kritiskt om Socialdemokraterna.
– Att skattebetalare betalar medarbetare till statsministern som sitter och driver hat mot oppositionsledaren 24 timmar om dygnet, det är ju en nyordning.”
Med tanke på Anderssons rent förfärande okunnighet om våra nya digitala möjligheter kunde hon lika gärna fråga sig:
– Vem är den här Rolf Karlsson i Farsta egentligen? Han har ju uppenbarligen en egen PC, ett rum där han kan vistas och har tid att uttrycka allt hat och hot mot oss. Hur har han råd med det? Min fråga är bara vem som finansierar honom?
Hon avslutar intervjun i DN med en trolig förklaring till det hon kallar hatet:
”– Men jag har höga förtroendesiffror så det är klart att man försöker sänka dem.”
Nej, Magdalena Andersson. Den som sänker dina förtroendesiffror allra mest effektivt är du själv.


