
Ingen har kunnat undgå hur förtjusta biblioteken är i att bjuda in dragqueens – män utstyrda till porriga fantasiversioner av kvinnor – att läsa sagor för små barn. Men hur välkomnar biblioteken dragkings, alltså kvinnor i maskulin utstyrsel? Inte fullt lika välvilligt visar det sig, efter att dragnätverket Kings For Future uppvaktat svenska bibliotek med samma önskemål.
Det var i vintras som Kings for Future – det vill säga jag och en god vän – kontaktade flera bibliotek runt om i Sverige med önskemål om att få göra samma sak som de så omtyckta dragdrottningarna. Vi har länge anat att vurmen för drag i själva verket är en vurm för män som transformeras till kvinnor, inte det motsatta. Som min vän brukar säga:
– Vad tror du bibliotekarierna skulle säga om jag satte på mig lösmustasch och stoppade en falukorv innanför ett par tajta skinnbrallor och tog upp en liten treåring i knät och började läsa sagor med mörk röst?
Men det är en sak att ana. Nu ville vi veta. Skulle biblioteken svara med samma förtjusning som de gjort till de utklädda männen? Det fanns bara ett sätt att ta reda på det och tidigt i våras fick ett 30-tal bibliotek runt om i landet följande mejl:
Kings For Future – så kan du vara med och öka jämställdheten för transpersoner
Vi ser med glädje hur det offentliga rummet öppnas upp för transpersoner. Sagostunder med dragqueens har varit en stor framgång demokratimässigt och vi är tacksamma över att så många har vågat ta ställning för detta, trots att det fortfarande finns krafter som vill försvåra för transpersoner att leva sina liv fullt ut. Det finns dock något vi saknar.
Vilka är då vi? Enkelt kan man säga att vi är dragkings. Vi är en alltså en grupp kvinnor som uppträder i drag som män. Vissa av oss är transmän, andra ickebinära, några är kvinnor som helt enkelt ser drag som ett sätt att bejaka sin manlighet.
Vad vi dock inte ser är att vi får någon uppmärksamhet i det offentliga rummet. Vi inser att detta delvis är vårt eget fel då dragkings generellt håller en lägre profil än dragqueens. Acceptansen för kings är lägre än acceptansen för queens.
Det beror delvis på att det fortfarande är vanligare med queens. Men den främsta orsaken är nog tyvärr att kvinnor i drag har hamnat i skymundan. Män är helt enkelt mer synliga än kvinnor, och tar mer plats i det offentliga rummet – även som transkvinnor och queens.
Det här vill vi ändra på. Vi vill se en större jämställdhet inom den värld där vi lever och känner oss hemma. Därför vill vi nu visa upp vilka vi är, på samma sätt som våra vänner the queens tidigare gjort. Vi vill visa att dragkings är något lika naturligt som dragqueens och ingenting att vara rädd för! Och vad kan vara bättre än att starta med barnen för att tidigt öppna deras sinnen för att det finns olika sätt att leva.
Nu hoppas vi att ni ska se hur viktigt det här är och att ni också vill bereda tid och plats för ”Kings For Future” – en sagostund för barn mellan 3 och 6 år. Vill ni hänga med på tåget och ta ställning för jämställdhet även inom dragvärlden? Kontakta oss så berättar vi mer om vilka vi är och vad vi vill göra. Tillsammans kan vi skapa något nytt och fantastiskt!
/The Kings
Stormy Wienerballs
King Dong
Max Magician
Doctor Adam
Endast ett av dem svarade, med en kort mening:
”Nej tack, vi är inte intresserade.”
Där fick vi alltså svaret. Drag är toppen – när män klär ut sig till kvinnor. Men tvärtom? Tydligen inte.
Drag är uppenbarligen en mansdominerad värld, dit kvinnor inte har tillträde. Rysch och pysch, fluffigt hår, lösbröst och urringningar till trots är dragscenen en oerhört maskulin arena.
Så ni som vurmar för dragqueens – ta er en rejäl funderare på hur ni egentligen ser på jämställdhet mellan könen. Varför har ni så bråttom att fördöma människor som har synpunkter på dragdrottningarnas skeva och förnedrande kvinnogestaltningar när ni uppenbarligen själva inte tål att kvinnor tar plats i männens värld?
Foto: Skärmdump Youtube


