BITTE ASSARMO: Varför är det just Marabou som ska bojkottas?

Ingen kan ha undgått att allt fler nu väljer att bojkotta Marabou, eftersom de ägs av koncernen Mondelez, som har fabriker i Ryssland. Bilden ovan visar hur en Coopbutik sällar sig till de rättfärdiga och flyttar Marabouchokladen från hyllorna för att istället rea ut den från skamvrån. Men hur genuint är egentligen engagemanget hos alla dessa som träder fram och kräver Marabous omedelbara död (trots att just denna vara inte alls tillverkas i Ryssland) och hur konsekventa är de?

Jag tänker faktiskt inte spekulera så mycket i det utan låta dig, kära läsare, själv bedöma den saken. Här följer därför en lista på en rad livsmedel och andra produkter som har koppling till Ryssland, både via Mondelez och Unilever.

Hittills har ingen av de passionerade Marabou-hatarna pratat särskilt om någon av dessa produkter, men det kanske kommer. Eller så är det bara som det brukar vara, att folk bräker i kapp som en skock får, och hakar på det som verkar trendigast för stunden, för att sedan gå över till något annat som får massmedial uppmärksamhet.

O’boy
Lipton
Rexona
Vaseline
Philadelphia
Slotts senap och ketchup
Maizena
Knorr
Dove
Lux
Comfort
Magnum
Daim
Oreo
Milka
Toblerone
TUC

En mer utförlig lista hittar du här.

Foto: Stefan Pettersson, Nya Tider

Bitte Assarmo