BITTE ASSARMO: Vissa förtjänar allt hat de får

I Åsele har ett socialdemokratiskt kommunalråd lurat av en dement kvinna hennes släktgård – medan kvinnans son låg nedsövd på sjukhus efter en stroke. Försäljningen skedde inte heller på den öppna marknaden. Nu avgår herr kommunalråd. Men inte för att han inser att han gjort ett moraliskt övertramp, efter vad det verkar – utan för att han får ta emot så mycket ”hat”.

Hat? Nämen? Har han noll koll på verkligheten? Han borde vara tacksam att hans agerande inte har lett till värre konsekvenser än lite hat.

Kommunalrådets namn är Andreas From och husköpet godkändes av överförmyndarnämnden, där hans tidigare partikamrat Gunnel Jonsson sitter. Det är dessa båda stjärnor som ler mot kameran på bilden här ovan (skärmdump från Riks).

De ser glada och sorglösa ut. Det kan man kosta på sig när man står På Rätt Sida. När man är sociaaaldemokraaat. ”Vi socialdemokrater”, som de brukar säga med stolthet i rösten.

”Vi socialdemokrater tycker, anser, vill, kan” och så vidare i all oändlighet.

Vi socialdemokrater tycker att det är helt OK att lura av gamla tanter deras släktgårdar, vi är ju ändå de goda och fina och rätt-tänkande. Eller hur var det nu igen?

OK, jag vet, det finns amoraliska skitstövlar i alla läger. Men Andreas From tillhör ett parti som grötmyndigt slår sig för bröstet som moraliskt och mer mänskligt än de andra partierna. Det ställer vissa krav på ansvar.

Få medier har rapporterat om det här. Lokalt har SVT Västerbotten gjort det, i övrigt är det mest bara Riks. Det är lite känsligt för de flesta andra mediehus att rapportera om något som kan kasta en skugga över Sociaaaldemokraaaterna, inte minst nu när det snart är val.

Nu avgår han som sagt, Andreas From. Och han tycker riktigt, riktigt synd om sig själv.

– Alla har en gräns och min och familjens gräns gick här, säger han till SVT.

Gränsen borde ha gått vid att lura av en dement kvinna en släktgård. Men icke då. Herr From står fast vid att han inte har gjort något fel vid köpet av huset.

– Däremot det enorma och nu eskalerande hat jag fått till mig en tid i samband med detta från flera håll önskar jag inte någon att uppleva. Det drabbar inte bara en person utan en hel familj.

Jag skiter ärligt talat fullständigt i Andreas Froms familj. Det är Froms eget fel att hans familj nu tvingas konfronteras med allmänhetens fullkomligt rättmätiga hat mot maken och fadern. Man får nämligen hata. Det är (ännu) inte förbjudet i lagen. Och vad är det egentligen för konstigt och upprörande med att folk hatar en människa som bär sig åt på det här sättet? Det är tvärtom helt naturligt.

Som sagt, ett rättmätigt hat.

From borde ha tänkt efter före. Punkt. Man kan inte bete sig hur som helst utan att det blir konsekvenser.

På Riks kan du läsa mer om byket i Åsele.

Bild: Skärmdump Riks

Bitte Assarmo