
Har du ett intresse och en fallenhet för utredningsarbete? Då har jag en affärsidé för dig.
Den nya regeringen vill åstadkomma ett paradigmskifte i migrations- och kriminalpolitiken. Tidöpartierna har uppmanat Migrationsverket att vidta åtgärder för att stärka arbetet med att återkalla uppehållstillstånd som tilldelats på felaktiga grunder. Utökade möjligheter att återkalla medborgarskap ska också utredas (grundlagsändringar kan krävas). Långsamt och trögt har alltså ett arbete initierats som förhoppningsvis kan ta fart på allvar när snöbollen väl har kommit i rullning.
I en intervju jag gjorde med Jimmie Åkesson på Riks nämnde han att ett konkret problem som Tidöpartierna har att hantera är att det saknas utredare för alla de utredningar som de nya lagförslagen måste passera igenom. Det saknas folk helt enkelt.
Här ska vi inte glömma bort de enorma resurser i form av arbetskraft och pengar som krävdes för att administrera invandringen. På samma sätt kommer det att krävas personal och resurser för att genomföra ett alltmer omfattande utvisningsarbete. Men – och här kommer det fina i kråksången – om det nu stämmer att människor är materialister och om det stämmer att många människor i Sverige omfamnar PK-ideologin av skäl som till syvende och sist är ekonomiska (eftersom invandring och ”integration” ger dem arbete och inkomst), kan väl många komma att omfamna ett betydligt mer invandringskritiskt tänkande om de plötsligt ser möjligheter att tjäna pengar på just det? Om vi kunde skapa ett välfärdsindustriellt komplex som bejakade invandringen bör vi på motsvarande sätt kunna skapa ett ”emigrationsindustriellt” komplex som tjänar pengar på att få ut människor från Sverige. Min poäng är att om kompetenta människor inser att det finns pengar att tjäna på att sätta dit fuskare och bedragare som inte ska vara i Sverige kommer nog många att göra det också. Välutbildad arbetskraft i behov av arbete och inkomst finns i Sverige. Det är bara att ge dem betalt för att göra rätt saker.
Ur det här perspektivet är den avsevärda mängd arbete som måste utföras för att Sverige ska bli lite mer svenskt igen inte något vi ska bäva inför utan tvärtom se som en möjlighet. Människor i Sverige kommer att behöva arbete även i framtiden. Och effektivt arbetande människor kommer att behövas i det dryga arbete som kommer att bestå i att i efterhand avslöja alla de människor som fuskat sig in i vårt land.
Om personer åker på semester till de länder de säger sig har flytt ifrån, om de betalar eller tar betalt för att ingå ett skenäktenskap som gör det möjligt för någon att få ett svenskt uppehållstillstånd, om de utnyttjar våra generösa regler för arbetskraftsinvandring för att sälja falska anställningar till högstbjudande behöver någon avslöja dem och dokumentera vad det gjort.
Och här menar jag att det finns utrymme för initiativrika personer att utföra detta arbete på entreprenad. Polisen kan inte göra allt. Migrationsverket kan inte göra allt. Däremot kan de låta privatagerande utredare servera dem den dokumentation som behövs för att döma fuskarna.
I en artikel i Svenska Dagbladet från 2020 påstås det att antalet brottsutredningar som görs i privat regi ständigt ökar. Det kan vara en kommun eller ett företag som i stället för att ringa till polisen och berätta om de misstankar man hyser mot en anställd som ägnar sig åt något privat fuffens på jobbet hyr in ett privat säkerhetsbolag som gör den utredning som krävs. I artikeln berättas det exempelvis om två kommunanställda individer i 40-årsåldern som köpte in IT-utrustning för kommunens pengar och sedan sålde varorna privat på Tradera. Man berättar också om en kommunanställd kvinna som manipulerade kommunens betalningssystem så att skattebetalarnas pengar hamnade på hennes privata konto. På samma sätt skulle privata utredare kunna hitta bevis på felaktiga uppgifter i
ansökningar om uppehållstillstånd, bevis på skenäktenskap eller på falska skilsmässor eller kanske bevis på svarta löner i restaurangbranschen och mycket annat. När utredningen är klar skickas den till polis och åklagare som nu kan fokusera på att få personerna fällda istället för att utreda.
Men hur ska det finansieras då? Ja de myndigheter som får dra nytta av arbetet kanske är beredda att betala för det. Man kan också tänka sig att effektiva utredare finansieras av välbeställda mecenater som vill se ordning och reda i migrations- och kriminalpolitiken.
Vi kan göra så mycket i Sverige om vi bara väljer att ta itu med problemen på allvar. Och det gäller att frigöra fantasi och energi för att få jobbet gjort. Marknadskrafter och ekonomiska incitament brukar fungera. Låt människor tjäna pengar på att komma till rätta med de problem som invandringen har skapat så kommer paradigmskiftet gå lättare.
Och affärsidén? Ja det är väl att erbjuda utredningstjänster när det gäller den invandringsrelaterade kriminaliteten och se vilka som är beredda att betala för att få tjänsterna utförda.


