”Som om det inte vore nog med politiskt inkorrekta begrepp i den här utställningen: Herremannen, Länsherren, Familjefadern… Med renässansman åsyftas vanligtvis ett universalgeni under renässansen av manlig börd.”
Var står detta? På Tycho Brahe-museet på Ven i Öresund, som jag idag besökte med ett par barnbarn. Utställningen är producerad av Landskrona Museum och återfinns i den tidigare Allhelgonakyrkan på ön.
Tycho Brahe (1546 – 1601) betraktades av sin samtid som ett snille med många strängar på sin lyra: astronomiska undersökningar, pappersproduktion, odling av medicinalväxter och mynttillverkning mm bedrevs av denne man, som vid tolv års ålder talade danska, högtyska och latin.
Hur ska det gå för Sverige när en lysande gestalt under 1500-talet ska betraktas genom vår tids sneda glasögon? Han ska pressas in i ett ohistoriskt perspektiv med begrepp som för honom och hans tid är komplett irrelevanta. Hans olika insatser måste grundligt reduceras till något som vi i vår tid kan betrakta med ett nedlåtande hånleende. Det han gjorde var möjligen värt att uppmärksamma men framför allt: hans roller var politiskt inkorrekta.
Hur ska det gå? När vår tids ängslan genomsyrar utställning efter utställning, vem synar, granskar och ifrågasätter? Exemplen är många. Gå på Nationalmuseum i Stockholm: samma sak.
Hur ska det gå?

