
Att Socialdemokraterna årligen skulle få Nobelpriset i lögnaktighet, om ett sådant funnes, är ingen hemlighet. Men frågan är om inte Andes Ygeman är i en klass för sig. Han är ynkedomen personifierad i allt han gör och säger, från den uppseendeväckande inkompetensen han gett prov på under sina perioder som minister till hans motbjudande uttalanden i opposition.
Nu senast reagerar han kraftfullt mot att regeringen – Kristerssons, alltså – har betalat ut bistånd som gått till terrorister. Ve och fasa! 100 miljoner direkt till Hamas och andra kretiner och Ygeman frågar sig grötmyndigt ”Hur kunde det hända?”.
Det frågade han sig inte när han själv satt i regering i alldeles för många år. Om någon ens andades att biståndet till Gaza skulle kunna tänkas hamna i fel händer när en socialdemokratisk regering styrde och ställde blev denne genast utpekad som rasist, fascist, nazist, islamofob och ett hot mot demokratin.
Klassisk socialdemokratisk retorik, med andra ord – och ett hyckleri som saknar motsvarighet.
Trots det är Socialdemokraterna fortfarande landets största parti med över 30 procent. Hur är det möjligt?
Samtidigt borde vi prata mer om hur mycket Socialdemokraterna faktiskt minskat över tid. En gång, för bara några decennier sedan, hade detta lögnaktiga parti runt 50 procent av väljarnas stöd. De har med andra ord tappat oerhört många väljarna. Och de skulle ha tappat ännu många fler om de inte varit så måna om att ge asyl och medborgarskap till människor som lurats att tro att Socialdemokraterna är det enda statsbärande partiet.
Människor från kulturer i andra delar av världen, många totalt omöjliga att integrera i det svenska samhället, som får särskilt stöd från Socialdemokraterna både lokalt, regionalt och över hela riket och som därför också röstar på dem. Utan dessa väljare skulle Socialdemokraterna inte kommer över 30 procent, förmodligen inte ens över 25.
Det är därför Socialdemokraterna krokat arm med islamister och gängkriminella – det var därför de lät yrkeskriminella med invandrarbakgrund sköta den ökända lottförsäljningen där äldre svenskar skinnades in på bara kroppen.
Lokalt har socialdemokrater knackat dörr och lovat guld och gröna skogar åt invandrare, om de bara röstar rött. Och människor som inte känner vårt land, som har problem med språket både bokstavligt och kulturellt, går förstås på lögnerna. Kanske tror de rentav att de måste rösta rött – den som inte har koll på hur en demokrati fungerar kan mycket väl få för sig att det är ett krav att lyda de röda tanterna och farbröderna som knackar på med sina flygblad och broschyrer.
Det finns gott om socialdemokrater som bitit huvudet av skammen både en och två gånger, ja otaliga. Men frågan är om inte Anders Ygeman befinner sig i den absoluta toppen av hycklare och lögnare. Och det säger en del om Socialdemokraterna att han fortfarande hålls under armarna av partiapparaten. De har verkligen inget bättre att erbjuda.
Anders Ygeman är, alldeles på egen hand, ett skäl att inte rösta på Socialdemokraterna. Om man sedan lägger till alla de andra i partitoppen borde varenda tänkande människa dra öronen åt sig inför att någonsin ge dem möjlighet att styra Sverige igen.
Bild: Skärmdump X
Emma Olsson är lokalreporter i en mindre mellansvensk stad. På Det Goda Samhället skriver hon under pseudonym.


