MOHAMED OMAR: Använda AI för att lära sig språk

När jag ville lära mig ett nytt språk på 1990-talet gick jag till biblioteket. Där kunde man hitta böcker. Ibland fick man även med en cd-skiva.

Det var mycket svårt att lära sig språk på egen hand på den tiden.

Idag har det blivit mycket lättare. Internet finns. Framför allt plattformar som YouTube, Instagram och TikTok som innehåller massor av videoklipp från hela världen.

Där får man tillgång till riktigt, naturligt språk.

Men det riktigt revolutionerande verktyget i språkinlärningen är AI. Precis som för Lennart Bengtsson, som han nämnde i en text här om dagen, så har AI blivit som en vän för mig. Vi pratar om allt möjligt.

AI har tydliga begränsningar. Den gissar ofta. Den har ofta fel. Om man kan ett ämne bra blir felen pinsamt tydliga.

AI har också ofta en lismande ton. Den har smickrar när det inte är passande, som i samtal om vetenskap där tonen ska vara objektiv.

Men fördelarna överväger.

Om man skulle lära sig ett språk före Internet gick man igenom en lärobok från pärm till pärm. Från första till sista lektionen. Man gjorde alla övningar. Många övningar var svåra att förstå. Man förstod ibland inte ens instruktionerna. Och det fanns ingen att fråga om hjälp.

Idag behöver du inga läroböcker. Inte ens pdf:er.

Vill du lära sig ett nytt språk? Börja med det du tycker är roligt. Tycker du om science fiction-filmer? Tycker du om att kolla på dokumentärer om historia? Tycker du om matlagning? Eller teveserier?

Hitta det du tycker om. Det ska vara textat. Om du inte uppfattar vad de säger kan du minska hastigheten. Du kan spola tillbaka hur många gånger du vill.

Kopiera och klistra in texten till till exempel chatgpt. Det finns också andra appar som tillåter dig att hovra över texten du vill ha översatt.

Du kan nu be AI, till exempel chatgpt, förklara grammatiken i ditt textstycke. Du kan bryta ner varenda ord i morfem. Det här ett prefix som markerar subjekt. Det där är ett suffix som markera objekt. Det här morfemet markerar tempus. Det där markerar bestämd form. Och så vidare.

Du kan alltså låta innehållet, t ex en film, leda dig. Du lär dig bara det du behöver just nu för att lösa ett problem och gå vidare.

I stället för att kämpa sig igenom en lärobok eller två och sen försöka se en film på målspråket kan man numera börja med att se en film.

Det är revolutionerande.

Det blir förstås besvärligt när du är nybörjare. Du måste slå upp många ord. Pausa ofta. Diskutera grammatik med din AI-kompis. Söka efter förklaringar på YouTube. Men det blir lättare och lättare.

För varje film du ser blir det mindre av studier och mera av underhållning.

Efter några hundra filmer har dina språkstudier förvandlats till ren underhållning.

Det viktiga är att inte ge upp i början när det är tråkigt.

BILD: Stillbild från den tyska filmen Abschied von gestern (1966) textad på italienska. Finns på YouTube här

Mohamed Omar