BITTE ASSARMO: KvinnoKraft 4.0 avslöjar hijabens koppling till sharia

Vi ser den överallt numera – i informationskampanjer från myndigheter, glassiga reportage i veckotidningarna, reklam från banker och företag och nyhetsinslag i kvällspress och public service. Den könsförtryckande hijaben håller på att normaliseras och beskrivs allt oftare som en symbol för kvinnlig frihet.

Bakom normaliseringen står mörka krafter som strävar mot sharia, ivrigt påhejade av aningslösa värdegrundsriddare som inte förstår allvaret. Men motståndet har vaknat – och det leds av KvinnoKraft 4.0.

KvinnoKraft 4.0 är en öppen kunskapsplattform för alla som vill förstå hijabens syfte och hur den används för att få oss att acceptera sharia. Det är med andra ord en oerhört välkommen sajt för alla oss som vill försvara de principer om individuell frihet och jämlikhet mellan könen som en gång formade Sverige. Här hittar du allt du behöver för att slå sönder och pulvrisera allt snömos om att hijaben är oproblematisk.

Grundare till KvinnoKraft 4.0, och tillika dess talesperson, är Caroline Thelning, strategisk projektledare reklam & kommunikation. Hon har under ett års tid undersökt vad hijaben representerar enligt sharia och målet är att informera svenska beslutsfattare om plaggets betydelse juridiskt såväl som ideologiskt. På sina sociala medier skriver hon:

KvinnoKraft 4.0 vill inte bara upplysa de som ännu inte förstår vad de laddar sitt varumärke med när de använder hijab i sin kommunikation. KvinnoKraft 4.0 verkar även för att svenska myndigheter ska stå upp för den rättsstatens grundläggande värderingar – där varje individ skyddas av lagar som bygger på jämställdhet, religionsneutralitet och barns rättigheter.

I en intervju i tidningen Bulletin säger Caroline Thelning att hon hoppas att KvinnoKraft 4.0 inom fem år ska ha bidragit till en ökad medvetenhet om hijabens innebörd och att plagget ska använas mindre i offentliga sammanhang, särskilt inom statliga myndigheter.

– Att fler förstår vad hijaben står för, att den bär på en symbolik som innehåller lagar som går på tvärs mot svenska lagar och svenska värderingar. Och att vi inte ser hijaber lika frekvent i framförallt offentlig kommunikation, säger hon till tidningen.

KvinnoKraft 4.0 listar sex åtgärder:

1. Ta bort hijaben ur all statlig och kommunal kommunikation, inklusive kampanjer, bildval och officiella kanaler.

2. Säkerställ att barn inte bär hijab, i enlighet med barns rätt till frihet från könssegregation och religiöst tvång.

3. Upprätthåll religiös neutralitet i all offentlig verksamhet – även i klädsel hos anställda i statlig tjänst.

4. Tydliggör i all samhällsorientering för relevanta grupper, att svensk lag alltid står över religiösa normer, inklusive sharia.

5. Förtydliga diskrimineringslagen så att religiösa klädkoder som syftar till eller resulterar i könssegregering, underordning eller begränsning av individens fri- och rättigheter inte ges rättsligt skydd – om de kränker grundläggande fri- och rättigheter och strider mot den sekulära rättsstatens värdegrund.

6. Avsluta allt offentligt samarbete och stoppa bidrag till organisationer som förespråkar, försvarar eller tillämpar sharia – i konflikt med svensk lag och jämställdhetsprinciper.

Det här är ett av de viktigaste initiativ som tagits sedan GAPF bildades för att motverka hedersvåldet. Men det är något som skaver.

Inte med KvinnoKraft 4.0 – utan att den alls behövs.

Vad har våra granskande journalister ägnat sig åt medan islamisterna flyttat fram sina positioner? Politikerna? Våra myndigheter?

Den mörka sanningen är att de har ägnat sig åt att förfölja, svartmåla och förlöjliga alla som påpekat vad hijaben är och vad den syftar till. Det är ett fruktansvärt svek mot svenska folket, mot principerna som byggde vårt land och mot alla kvinnor och flickor som kommit hit för att bli fria från det religiösa förtrycket i sina hemländer.

Jag uppmanar alla att läsa, dela och sprida den kunskap som KvinnoKraft 4.0 erbjuder – dela länkar till dina vänner och dina ovänner, till dina lokala politiker, till företag, banker och organisationer som låter sig utnyttjas av shariaförespråkare. Tips på vad du kan göra för att agera hittar du här.

Kampen har börjat och det är upp till oss alla, som värnar individuell frihet och jämlikhet mellan könen, att sluta upp.

Hemsida: KvinnoKraft 4.0

X: https://x.com/Kvinnokraft4

Foto: Skärmdump, KvinnoKraft 4.0

Bitte Assarmo