
Jag lyssnade nyligen på ett avsnitt av Omvärldsanalys på Swebbtv. Ett av ämnena var särskilt intressant, nämligen det om Aspirin. Sedan långt tillbaka vet man att acitylsalicylsyra har en blodförtunnande effekt och när min egen far fick sin första hjärtinfarkt 1984 uppmanades han att ta en tablett om dagen av aspirin, albyl eller magnecyl. Idag tycks läkarna helt avfärda dessa mediciner för att istället konsekvent skriva ut en oerhört mycket dyrare.
Den dyrare medicinen heter Eliquis och Lars Bern berättar i inslaget att han själv fick den utskriven och provade den efter en infarkt. Men i hans fall gick det så där, kan man säga, eftersom han har lätt att drabbas av näsblödningar. Det var också vad som skedde, så pass illa att han var nära att förblöda. (Det där är för övrigt något jag känner väl till eftersom min mamma led av näsblödningar genom hela livet. Jag kan knappt räkna de gånger hon tvingades uppsöka sjukhus för att näsblodet bara rann.)
Det som är intressant, om man får tro Lars Bern, är att läkare idag är konsekvent emot Aspirin och andra liknande preparat. Det var de alltså inte för ett par decennier sedan.
Jag har ärligt talat ingen aning om ifall detta är sant eller ej, men en sak som jag vet är att läkare redan under studietiden söks upp av läkemedelsindustrin. Flera av mina läkarvänner har vittnat om att de redan under första året bjöds på allt från flotta middagar till golfresor och semestrar på lyxhotell och att detta fortsatte genom studierna och fortsatte när de var legitimerade yrkesmän.
I de olika typerna av bjudningar ingick presentationer av olika slags läkemedel, som de sedan förväntades skriva ut till sina patienter.
Var och en som sett någon av dokumentärerna eller dramaserierna om Oxycodinets intåg i USA har förstås sett hur det gick till i landet ”over there” men det är alltså likadant här, om än i mindre skala.
Det skulle därför inte förvåna mig det minsta om det finns svenska läkare som skriver ut Eliquis främst för att de har en överenskommelse med läkemedelsföretaget som tillverkar dem. Och att de av samma skäl säger åt sina patienter att inte ta Aspirin, trots att det i många fall är mycket verksamt för samma typ av hälsoproblem.
Den som vill lyssna på det intressanta inslaget hittar det här.
Foto: Aspirin (wikimedia commons)


