PATRIK ENGELLAU: Örnen

Jag har tidigare framfört att det är ett annat stuk på den här regeringens politik och den föregående socialdemokratins (sedan trettiotalet då borgarna blev en sorts sossar och alla reformer likadana oavsett vilken partikoalition som stod bakom). Politikens syfte var jämlikhet varmed menades ekonomisk utjämning.

Även Tidö-regeringen tror på jämlikhet, men inte ekonomisk jämlikhet. Den nya jämlikheten handlar om att få stopp på muslimer och andra avvikare. Den nya regeringen är även skeptiskt till folk som envist håller sig fast vid det gamla tvåkönsparadigmet trots att det sedan 1972 varit möjligt att byta juridiskt kön. Därför ska lagarna ändras för att underlätta könsbyten.

Det ska inte behövas någon medicinsk diagnos. (Hur ser den medicinska expertis ut som vetenskapligt kan fastställa att jag borde heta Bosse i stället för Bodil för att riktigt trivas i tillvaron?). Dessutom ska det tillkomma en annan sorts statlig expert som säkerställer att mina passuppgifter stämmer (inte stämmer?) med min upplevda könsidentitet just nu. Vidare ska riksdagen bestämma om människans natur är att byta kön vid sexton eller arton års ålder. I sin vishet har staten emellertid beslutat att något intyg från Socialstyrelsen inte ska behövas (eller om det tvärtom var så att det just skulle behövas).

Den som försöker sätta sig in i ärendet anar vad han/hon/hen sedan länge misstänkt, nämligen att politikerväldet tillskriver sig övernaturliga egenskaper, i det här fallet något som människan till 1972 trodde tillkom Gud allenast, till exempel genom att med omedelbart verkande kraft utropa ”varde vagina” eller ”scrotum construo”.  

Ingen har, för mig i alla fall, lyckats förklara varför människan, annat än då för att försöka bevisa sina ockulta förmågor, under de senaste decennierna upptäcka och förkovra sig i könsbytartekniken. Jag är inte medveten om att det någonstans i världen under de senaste hundra åren funnits någon stark efterfrågan på könsbyten. Jo, det har säkert förekommit kraftigt byggda flickor i yngre tonåren som hellre varit killar och spöat upp kamraterna i boxning men att för den sakens skull mobilisera den medicinska vetenskapen för chansartade sexuella experiment verkar ungefär lika genomtänkt som S. A. Andrées äventyr med ballongen Örnen. Motivet var inte att någon ville ha detta utan att det kanske skulle fungera.

Det är inte så konstigt att statsministern vacklar i frågan. Det hela låter vådligt. Å andra sidan kommer det välfärdsindustriella komplexet att behöva byggas ut. Socialutskottet begär särskilt att det ska tas fram nationella föreskrifter och kunskapsstöd.

Patrik Engellau