SEMESTER Alldeles intill Degerfors järnverk, och bara ett stenkast från Sveafallen, ligger Kulturcentrum Berget. Här bedriver en rad entreprenörer sin verksamhet i vad som tidigare var så kallade arbetarbostäder. Föreningen Berget, som den heter, förvaltar området och ansvarar för verksamheten.
Järnhanteringen i Degerfors har sina anor från 1600-talet, då Georg Camitz (borgmästare och brukspatron i Kristinehamn) fick privilegium av bergskollegium att uppföra en smideshammare och två härdar vid Letälven som rinner genom samhället. Då lades grunden till Degerfors järnverk och den omfattande stålindustrin på orten. 200 år senare – 1870 – bildades Degerfors AB och det nya järnverket började byggas. I snabb takt började man också bygga bostäder åt de anställda.
Arbetarlängorna var som arbetarlängor var mest och med tiden överlevde de sig själva. Miljön för bolagets anställda förbättrades och med tiden byggdes nya och modernare hus. Redan 1910 revs en av fastigheterna då man skulle dra den nya j ärnvägen genom orten, och ytterligare tre revs mellan 1955 och 1960.
De fastigheter som idag står kvar på Berget stod tomma och öde under ett antal år. I mitten av 1980-talet tog ägarna beslut om rivning. Då köpte Degerfors kommun husen av järnverket och kulturcentrum Berget var snart ett faktum. En omfattande men varsam renovering tog vid och det som en gång varit bostäder för fattiga arbetare blev nu ett minnesmärke för desamma – men också ett nytt levande centrum för kultur och hantverk. I de gamla bostadshusen finns idag olika bodar inrymda; hantverk, keramik, vävstuga och handelsbod är bara något av allt som Berget erbjuder idag. Berget är en plats som sjuder av liv så har du vägarna förbi Degerfors i sommar, missa inte ett besök!
Fler tips på sommarutflykter hittar du här.
Bild: Arbetarlängor på Berget, skribentens foto



