BITTE ASSARMO: Pajasen Magnus Uggla

På ålderns höst har Magnus Uggla gjort som diverse andra gamla artister och startat en podd. Uggla & Uggla heter podden som han startat med sin dotter. I det senaste avsnittet tog de båda ugglorna upp det faktum att coole Magnus blivit stoppad för fortkörning. Nu hävdar 70-åringen att polisen ”hotade” honom att erkänna sitt brott.

Man kan inte låta bli att undra vad för slags moralisk kompass Uggla har om han på fullt allvar hade tänkt att neka till något som redan var bevisat av polisens fartkamera. Men det är inte det dummaste han vräker ur sig, pajasen.

Magnus Uggla påstår att poliserna ska ha hotat honom med att ”händelsen kunde hamna i tidningarna”. Men det är inget hot – det är ett faktum. Om man inte erkänner brottet, när man stoppats för fortkörning, finns alltid risken att det hela går till domstol – i alla fall om man kör så mycket för fort att man blir av med körkortet, som i Ugglas fall. En veteran som Uggla borde veta att både nöjesjournalister och andra mediepersoner håller noggrann koll på hur kändisarna sköter sig på det lagliga området.

Jag förstår dock precis hur det hela har gått till och jag kan därför berätta för Magnus Uggla, och för alla andra som är korkade nog att tro på hans trams, att polisen säger samma sak även till vanliga dödliga när de blivit stoppade och leker med tanken på att neka trots bevisning. Det sa de även till mig när jag blivit stoppad i en fartkontroll en gång.

– Du kan bestrida boten, sa polisen, men då finns risken att det går till rättegång och då kan det bli merkostnader för dig.

Hade jag nu hetat Magnus Uggla hade de sannolikt tillagt:

– Eftersom du är känd så finns också risken att det hamnar i tidningarna.

En enkel upplysning, med andra ord, och inget jäkla hot som den inbilske Uggla påstår.

Själv hade jag inte en tanke på att bestrida mitt brott utan erkände direkt. Jag hade kört för fort och det stod jag för. Av någon anledning beslutade då polisen att låta mig köra vidare utan bot. Jag har ingen aning om varför. Jag har ibland undrat om jag påminde den unge, vänlige polisen om hans mormor och att han blev lite vek av den orsaken. Oavsett orsak så var det ingen polis som hotade mig och givetvis är det ingen polis som hotat Magnus Uggla heller.

Magnus Ugglas reaktion på att ha blivit stoppad av polisen när han bevisligen kört minst 30 kilometer för fort är så typiskt kändismässig – här är jag, liksom, och jag är så jävla viktig så jag ska minsann få köra hur fort jag vill.

”Jag blev så sned så nästa gång jag hamnar med en snut kommer jag att sätta på mobilen, tänkte jag. Fyfan, de hotade mig. Jag blev av med körkortet i två månader eller en månad” säger pajasen i podden.

Men hallegosingen då. Bara för att polisen var så dummelidum mot stackars lille kändisfarbrorn. Inget ansvarstänkande överhuvudtaget, inte en tillstymmelse till reflektion om orsak och verkan.

Istället för att stampa gasen i botten och ha mobilen redo for inspelning skulle pajasen Uggla kanske fundera på att sluta köra för fort. Då slipper man bli stoppad av polisen till att börja med.

Foto: Skärmdump Uggla & Uggla Podcast

Bitte Assarmo