BITTE ASSARMO: Sunt förnuft kontra kvinnligt känslosvall

Det går knappt en dag utan att man tvingas fundera på kvinnornas roll i det moderna Sverige. Dagligen och stundligen blir man påmind om att kvinnor i många avseenden har alltför framträdande positioner, inom en rad områden där det kvinnliga känslosåsandet borde hållas på ett minimum, om det alls ska tillåtas.

Själv växte jag upp med kvinnor av den gamla stammen. Min mor och min moster, som var som en ställföreträdande mormor eller farmor för mig, var båda kloka kvinnor som hade ett överflöd av kärlek och ömma känslor i sina hjärtan men som visste i vilka sammanhang det passade att hellre använda sig av klokskap och sunt bondförnuft.

Om dagens högprofilerade kvinnor på olika nivåer av maktställning – från Magdalena Andersson till de kvinnliga reportrar och nyhetsankare som tagit över i stort sett alla medier – ägde en promille av min mors och mosters förnuft skulle vi slippa dumheter som tårar i riksdagen och idiotier i nyhetsprogrammen.

Magdalena Anderssons löjeväckande tårar känner nog alla till men alla såg kanske inte Jenny Alversjös utfrågning av Ulf Kristersson i Nyhetsmorgon i TV4 i söndags (se bilden ovan). Den var ett skräckexempel på den typen av kvinnlig inkompetens och total avsaknad av tankeförmåga som är vardagsmat numera. Alversjö ställde sig inte bara totalt oförstående till att omvärlden är turbulent just nu utan hade dessutom väldigt starka invändningar mot att medborgarskapet bör kopplas inte bara till rättigheter utan även till skyldigheter.

Det spelade ingen roll hur ingående och pedagogiskt Ulf Kristersson förklarade för henne vad ett medborgarskap innebär i de flesta länder, och även bör innebära i Sverige, för hennes syfte var ett enda: att komma på Ulf Kristersson med att ”peka ut” vissa grupper.

– Vilka e re som bara ser det [passet, reds anm] som en resehandling, tycker du?

– Vilka grupper e re du syftar på här? E re dom som precis kommit till Sverige?

Efter att Ulf Kristersson åter på samma tålmodiga vis förklarat för denna fullkomligt faktaresistenta människa att det finns allvarliga problem med vissa gruppers lojaliteter – med hedersbrottslighet, folk som reser för att strida för IS och så vidare – fortsätter hon ändå i samma bana och avbryter honom mycket bestämt i någon sorts patetiskt försök att peka med hela handen:

– Me-men jag vill ändå återkomma till det här! E re alltså NYA svenska medborgare som, som du syftar på?

Då blir till och med Kristersson, som annars är ett under av tålamod, lite ställd och det ser nästan ut som om han tycker synd om henne när han långsamt och ingående förklarar det som hon uppenbarligen inte har fattat:

– Antingen föds man ju som svensk medborgare och det gäller ju dom allra flesta. Även människor som föds som svenska medborgare ska förstås vara beredda att försvara demokratin, det ingår.

Varpå Alversjö åter försöker leka skjutjärnsjournalist och avbryter med ännu en stendum kommentar:

– Men… men… Va e de som säger att man INTE e… e… beredd att försvara… vårt land?

Statsministern försöker svara på frågan, vilket naturligtvis är dödfött eftersom Alversjö inte låter honom få en syl i vädret utan fortsätter gå på i ullstrumporna:

– Om man precis har kommit hit… till exempel.

Med djupt förorättad min frågar hon sedan om det verkligen finns grund för att misstänka att det finns invandrare som inte står upp för de svenska värderingarna – trots att de senaste decenniernas förfall borde ha fått även en kvinnlig journalist att inse Sverige faktiskt är fullt av anti-demokrater som spottar på våra svenska värderingar.

Men icke då. Jenny Alversjö besitter varken sunt förnuft eller kunskap om ämnet. Här är det bara känslor som gäller. Ändå sitter hon i en av landets största tv-kanaler och intervjuar landets viktigaste person. Hur är det möjligt?

Svaret är att det är möjligt eftersom kvinnliga värden numera ses som överlägsna manliga, vilket fått allt fler kvinnor att tro att deras personliga känslor är något de ständigt ska sätta i första rummet. Kvinnor av den gamla stammen är det tunnsått med. De kvinnor som besitter maktpositioner idag tycks inte kunna tänka en enda tanke utan att blanda in ett helt potpurri av infantila, svallande känslor. I praktiken betyder det att känslodravel trumfar sunt förnuft, vilket har bidragit starkt till det kaos som råder i Sverige idag. Det är en ren katastrof för samhället.

Foto: Skärmdump Nyhetsmorgon TV4, söndagen den 14/1

Bitte Assarmo