BIRGITTA SPARF: När sexuell läggning blivit en het trend

Vi lever sannerligen i farliga tider, mängder av faror lurar överallt. Som den här senaste trenden att äldre damer, såsom jag själv, plötsligt vaknar upp en morgon som lesbiska efter att ett helt liv ha levt med män.

Visserligen är detta det mest radikala man kan ta sig för om man vill visa att man som kvinna fortfarande hänger med, fortfarande kan överraska och faktiskt fortfarande är en riktigt intressant person och någon att räkna med.

Vill det sig riktigt bra, eller riktigt illa, får man komma till självaste Carina Bergfeldts TV-show och redogöra för sina senaste upptäckter inom kärlekens och erotikens område. Vi äldre kvinnor kan minsann också, liksom!

Detta skulle kunna bli en fasa som jag ständigt tvingas leva med. Tänk om även jag en vacker dag kommer på att jag är ohjälpligt förälskad i en politiskt korrekt vänsterkvinna som Gudrun Schyman? Trots att jag fortfarande går omkring och hoppas att det ska bli jag och George Clooney, till slut.

Folk får naturligtvis vara hur mycket gay dom vill, om dom i likhet med mig är nöjda med vilka dom är och inte känner ett starkt behov att i tid och otid basunera ut sin sexuella läggning på gator och torg, i press, radio och TV.

Jag vill inte veta att Cecilia Uddén och Elisabeth Ohlson kallar varandra ”älskarinnor” för att det ”låter så fint!”. Jag vill inte veta, det skapar hemska bilder i min hjärna som jag förmodligen aldrig kommer att kunna utplåna.

Naturligtvis är jag medveten om att den hetaste trenden just nu är att vara sexuellt och könsmässigt förvirrad. Det finns inte bara två kön, det finns minst tre eller hela 47, beroende på vilken lära man är anhängare av. Det är bara att välja, fritt ur högen.

Ett flertal höga politiker, opinionsbildare och forskare på universiteten runt om i västvärlden vågar inte ens längre svara på den enkla frågan vad en kvinna är, för tänk om de svarar fel. Då väntar uteslutning ur samhälls- och akademigemenskapen och evig skam för resten av livet.

Det stör mig att leva i denna sjuka och förvirrade tid, där alla naturliga och nedärvda normer tvångsmässigt måste upplösas. Bara för att det blivit en het trend och olika kändisar hakar på för att visa hur ”naturlig” all denna normupplösning är.

De rättigheter som homosexuella slagits för genom tiderna och äntligen uppnått, åtminstone här i Sverige, tycks nu ha förvandlats till en trivial och tröttsam modetrend. Och till en smaklös show för åldrande kvinnliga media- och kulturpersonligheter.

Birgitta Sparf